Mumlar

 

Tanrıça Isis

“Benim peçemi hiç bir ölümlü kaldıramamıştır.” demişti mumların kraliçesi İsis.

Mumlar binlerce yıldır kullanılan sessiz ve titrek bir ışık kaynağı. Ve ayrıca kozmetik. Eski Mısır’dan kalma bir papirusta bu tarif verilmekte: Balmumu eritilip yağ ve sütle karıştırılıyor. Bu karışım ışık kaynağı olması, kırışıklıkları gidermesi ve peruklarda kullanılması için veriliyor.

 

Bali bombalaması kurbanlarını anarken…

Ay (Isis) Boğa burcunun (güzellik ve dayanıklılık, ayrıca koruma) yücelim yöneticisi. Ayrıca bir ışık kaynağı olarak yüce gönüllü Aslan’a yansıyor. Balmumu ile kapladıkları her şeyin yaşam gücünü (Aslan) koruduğuna inanıyorlardı. Hatta balmumunu kavrulmuş papirüs tohumu ile karıştırıp muska olarak da yanlarında taşırlardı. 

 

Mısır ezoterisinde ayrıca sadece yaşamı korumak ön plana çıksa da, kötü niyetle de kullanıldı mumlar. Yaşam gücünü, ışığı koruyanı sembolize ettiği için mumdan yapılan ve birisini sembolize eden figürlere bakır iğneler saplanırdı ölsün diye. Buradaki gizem Venüs ‘ün (bakır) Boğa burcunun yöneticisi olmasıydı ve artık Ay o sularda hoş karşılanmıyordu.

 

Madame Tussauds Balmumu Heykel müzesinden.


Mısırlılar bu Boğa-Aslan antisciası, yaşamı koruma bilgisi konusunda o kadar ileri gitmişlerdi ki heykeltraşlara “Yaşamı Koruyan Kişi” ünvanı vermişlerdir. Bugün eski Mısır heykellerinin son raddede mumla kaplandığına dair kanıtlar var. Üstelik heykelcilik (Boğa) tam bir realizm/doğallık/natüralizm (Boğa) gerektiriyordu (Özellikle Akhaneton). Ve bu realizmi de mumla elde edebiliyordu. Firavunların maskelerinde yaralardan yüzde bulunan tüylere kadar şaşırtıcı gerçeklik ve kusurlar mumun eseriydi.

İLGİLİ YAZI:  Öğretmen Atamaları ve Grevler

Günümüzde kötü kokuları (Boğa karşıtı Akrep), (bkz konuyla ilgili eski bir yazım: Astroloji ve Koku ) önlemek için de bu ışıktan (antiscia Aslan, Akrep burcunun kontra-antisciası) faydalanıyoruz.

Mumlar ezoterik açıdan en çok kullanılan eşyalar. İçeriğinde neler olduğu, hangi gökler altında yapıldığı….

Tüm bunları neden yazdım? KAD Aslan’da ve hatırlatmak lazım ki: “evrenin tüm karanlığı tek bir mum ışığını bile köreltemez.” anonim.

 

Devrim Dölen
3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır.

Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir…


Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları:

Astroloji Eğitimi 2

Astroloji Eğitimi 1

Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri

2022 Gökyüzü Takvimi

2021 Gökyüzü Takvimi

2020 Gökyüzü Takvimi

2019 Gökyüzü Takvimi

2018 Gökyüzü Takvimi

Zodyak Astroloji Dergisi

Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji

Asteroid Sözlüğü (Program)

Bitkiler: Astroloji & Mitoloji

Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler

Temel Seviye 2: Burçlar

Temel Seviye 3: Evler

Temel Seviye 4: Açılar

2015 Gökyüzü Takvimi
Devrim Dölen on EmailDevrim Dölen on FacebookDevrim Dölen on GoogleDevrim Dölen on InstagramDevrim Dölen on LinkedinDevrim Dölen on TwitterDevrim Dölen on Youtube

Devrim Dölen

3 Mart 1977 İstanbul doğumludur. Amerika’da ve Türkiye’de faliyet gösteren çeşitli astroloji ve istatistik gruplarıyla birlikte, profesyonelliğe adım atmadan 24 yılını astroloji araştırmalarına verdi. 1999 yılından itibaren bunların bazılarını hakemli dergilerde (Bilim Tarihi), bazılarını da internet aracılığıyla paylaştı. İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk defa YÖK onaylı astroloji eğitmenliği yapmıştır. 2001 yılında ücretsiz astroloji kursu veren Türkiye’deki ilk Türkçe topluluklardan Astroloji ve Astro-Gunluk gruplarının da moderatörlerindendi. 2011 yılında ise Zodyak Astroloji Yayınevini ve bugün bir çok astrolog yetiştirmiş olan Astroloji Akademisi’ni, 2015 yılında ise astrolojimarket.com sitesini kurmuştur ve aynı yıl Astroloji Derneği'nin kurulmasına öncülük etmiştir. 2016 yılında ise Zodyak Astroloji Dergisi'ni çıkartmaya başlamıştır. Integritas tekniğinin yaratıcısıdır. Karate'de siyah kemer sahibidir. Astrolojik tablolar, tasarımlar ve diorama yapmayı, doğayı, ekoköyleri, dalmayı, aramayı, yanılmayı ve tekrar aramayı yaşam tarzı haline getirmiştir… Şimdiye kadar çıkmış olan yayınları: Astroloji Eğitimi 2 Astroloji Eğitimi 1 Arap Noktaları & Astrolojide Gösterge Denklemleri 2022 Gökyüzü Takvimi 2021 Gökyüzü Takvimi 2020 Gökyüzü Takvimi 2019 Gökyüzü Takvimi 2018 Gökyüzü Takvimi Zodyak Astroloji Dergisi Uranian Astroloji & Kozmobiyoloji Asteroid Sözlüğü (Program) Bitkiler: Astroloji & Mitoloji Temel Seviye 1: Gezegenler & Elementler Temel Seviye 2: Burçlar Temel Seviye 3: Evler Temel Seviye 4: Açılar 2015 Gökyüzü Takvimi

3 Yılı Kapsayan Gökyüzü Takvimi Çıktı!İncelemek ve Satın Almak İçin Tıklayın