Yüzbinlerce İnsanın Hayatını Kabusa Çeviren Thalidomide’in Astrolojik Hikayesi

 

1 Ekim 1957 insanların yaşamını kabusa çeviren bir etken maddenin “Contergan” adıyla piyasaya sürülme tarihiydi: Thalidomide. Böylece Dünya tıp tarihinin en büyük utançlarından birisi başlamış oldu: Thalidomide Faciası. Grünenthal firmasının ürettiği bu ilaç, hamilelerde uyku ve bazı diğer rahatsızlıklar içindi.

İlaç Avustralya’ya kadar kıtalar arası bir dağıtım ağına çıkmıştı. 50 ülkede satılan Thalidomide etkin maddesine sahip farklı ilaç vücutlara yayılmaya başladı. Sonuç ağır oldu: 90.000’den fazla düşük, 10.000’den fazla sakatlık ve ölüm.

Reçetesiz satılan Contergan’ın prospektüsünde “hamile kadınlar, anne ve çocuklar tarafından güvenle kullanılabileceği” yazıyordu. Oysa yeterli testler yapılmamış, hatta kimi denemelerde toksik durumlar da fark edilmişti. İlaç buna rağmen piyasaya sürüldü ve dönemin en çok satan ürünlerinden oldu. 

Zamanla engelli doğumlar artmaya başladı. Bebeklerin elleri ve ayakları gelişemiyor, kasıktan ya da omuzdan kolsuz-bacaksız deforme uzuvlar ortaya çıkıyordu. Bebeklerde körlük ve sağırlığa da rastlanıyordu. İlk kurbanlar durumu en trajik olanlardı. 

Dünya üzerinde bu ilacın mağduru olmayan iki ülke var: ABD ve Türkiye. Türkiye’nin mağdur olmamasını Atatürk’ün yakın arkadaşı istiklal madalyalı General ve askeri hekim Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün’e borçluyuz. Süreyya Tahsin Aygün, ilacın tavuk embriyosunda kültürünü yaparak oluşturduğu teratojenik etkiyi (maddelerin anne karnından plasenta yoluyla ceninin dolaşımına geçmesi sonucu, ceninde biçim bozuklukları ve noksan gelişme sonucu kendini gösteren bozukluklar) tespit ederek, Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştur. Böylece Contergan ruhsat alamamış ve Türkiye’ye girememiştir.

İLGİLİ YAZI:  Aşırı Yağışlar

Askeri bir Veteriner Hekimi olarak, Dünya üzerinde kök hücre üzerine çalışmaya başlayan (ABD’de) ilk ve öncü çalışmalarda bulunan bir insandan bahsediyoruz ayrıca. Ek olarak keşfettiği aşılar (en önemlisi şarbon adıyla bilinen antrax’tır) ile de veterinerliğe ve hayvan sağlığına da hizmet etmiş çok önemli bir bilim insanı. Almanya da dahil olmak üzere bir çok ülkeye davet edilmiş, sivil hayata geçtiğinde Sümerbank’ın kendisine sağladığı bir laboratuarda çalışmalarına devam etmiştir. 1981 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde hayata gözlerini yummuştur.

Amerika ise mağdur olmamasını S. Tahsin Aygün’le aynı fikri paylaşan doktor Frances Oldham Kelsey’e borçlu. Kelsey skandal ortaya çıktıktan sonra milli kahraman ilan edilip başkan Kennedy tarafından ödüllendirilirken, Prof. Aygün ülkemizde askeri çevreler haricinde ne yazık ki tanınmamaktadır bile…

Devrim Dölen Zodyak Astroloji Dergisi'nin 8. sayısında bu olayı kahramanların da haritaları eşliğinde 5 sayfa boyunca inceliyor. 

 

 

 

Astroloji Akademisi
Astroloji Akademisi on FacebookAstroloji Akademisi on GoogleAstroloji Akademisi on LinkedinAstroloji Akademisi on TwitterAstroloji Akademisi on Youtube